Olejowanie
Na czym polega olejowanie włosów i po co ono jest?
Olejowanie włosów to bogaty rytuał pielęgnacyjny. Przynosi mocne odżywienie skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów, wspiera przy walce z łupieżem i ŁZS, zamyka nawilżenie we wnętrzu włosa. Działa lepiej niż jakiekolwiek produkty wyprodukowane w laboratoriach. Brzmi ekskluzywnie, ale jest dla każdego! Olejowanie włosów to zabieg, który bez problemu wykonacie samodzielnie.
Jak zacząć?
Na start potrzebny będzie odpowiednio dobrany olej do porowatości waszych włosów.
Większość olejów działa na włos zabezpieczająco dzięki swojej strukturze molekularnej - tak jak np. płyn dedykowany skórzanym butom wpływa na kondycję Waszych ulubionych kozaków.
Olej może zakonserwować włos na długości, zamknąć w jego wnętrzu nawilżenie dostarczone poprzez nałożoną razem z nim odżywkę czy poprzedzający olejowanie podkład z miodu.
Olej domyka łuskę włosa i blokuje utratę wilgoci. Jednak, by się tak stało, struktura molekularna oleju powinna być precyzyjnie dopasowana do typu włosa. Olejowanie zaczynamy właśnie od tego - określenia porowatości włosów.
Jakie oleje do Twojego typu włosów?
Oleje roślinne są jak kosmetyki dedykowane indywidualnym potrzebom. Naturalna pielęgnacja (olejowanie) wymaga dobrego dopasowania wielkości cząsteczek oleju do struktury włosa.
Inne są oleje do włosów niskoporowatych, a inne do wysokoporów. Brzmi skomplikowanie, ale na szczęście także i tu możemy skorzystać z gotowych list. Warto potraktować je jako pierwsze wskazówki.
Jak olejować włosy? Olejowanie włosów na sucho i mokro
-Często pytacie jak olejować włosy? Nie ma jednak jednej odpowiedzi. Oleje można nakładać na włosy na wiele sposobów. Metody olejowania są różne - olejowanie na sucho, olejowanie na mokro,itp.
-Najlepiej stosować wybraną metodę 2 razy w tygodniu, by zobaczyć poprawę w kondycji włosów. Oto zaledwie kilka z nich:
-Olejowanie na sucho
Porcję oleju (ok. 1-2 łyżki) nakładamy na suche, nieumyte, ale w miarę świeże włosy. W przypadku prostych włosów można dodatkowo przeczesać je grzebieniem o szerokich zębach. Tak przygotowane włosy spinamy w kok i pakujemy pod turban, gdzie w ciepłej atmosferze olej może działać jeszcze lepiej.
Czas trzymania oleju na włosach to minimum pół godziny, ale może to być nawet cała noc. W tym drugim przypadku pamiętajcie o dodatkowym zabezpieczeniu poduszki ręcznikiem. Tłuste plamy trudno sprać, a olej z gorczycy zostawia nawet niebieskie przebarwienia.
Olejowanie włosów na mokro
Postępowanie jest identyczne jak w przypadku olejowania na sucho, z tym wyjątkiem, że nałożenie oleju poprzedza wstępne mycie włosów delikatnym szamponem.
Olejowanie włosów na podkład
To medoda idealna dla włosów suchych, zapewnia spore nawilżenie.
Aloes, miód, woda z cukrem - to trzy pierwsze z brzegu naturalne humektanty, czyli substancje nawilżające. To one dostarczą odpowiednią ilość wilgoci, którą olej zamknie we wnętrzu włosa. Nałożysz je ręką lub z użyciem spryskiwacza.
Olejowanie dwuetapowe z zastosowaniem odżywki
To opcja ekspresowa, gdy nie macie zbyt dużo czasu na pielęgnację włosów
To aplikacja kosmetyku na warstwę oleju lub odwrotnie. W tym przypadku wystarczy znacznie krótszy czas, czyli ok. 10-15 min sam olej i tyle samo olej wraz z maską lub odżywką.
Oleje do włosów jak zmyć
Wiecie już jak olejować włosy, jakie są metody olejowania włosów. Kluczowym pytaniem pozostaje jak zmyć olej z włosów?.
Większość niezadowolonych z efektów olejowania to osoby, które nie stosują tzw. emulgowania, czyli łączenia oleju z odżywką w celu całkowitego zmycia oleju z powierzchni włosów. Odżywka lub maska całkowicie łączą się z olejem i w takiej postaci nie tylko synergicznie działają, ale też świetnie się spłukują, pozostawiając włosy lekkie, lśniące i sypkie.
Dodaj komentarz